jaki rodzaj pieczywa wybrać?

Najczęściej spożywanym w naszym kraju pieczywem są wyroby mieszane, tj. pszenno-żytnie lub żytnio-pszenne. Produkty te powstają z mąki żytniej i pszennej (w różnych proporcjach), na bazie drożdży, zawierają sól.
Na rynku dostępne jest także pieczywo pszenne, wytwarzane z mąki pszennej różnego typu. Na sklepowych półkach znajdziemy wyroby grahamowe (wypiekane z mąki pszennej typ 1850, z całego ziarna) oraz zwykłe i wyborowe, które są wypiekane z mąki pszennej typ 500, 550 lub 650 z dodatkiem drożdży, soli, z ewentualnym dodatkiem cukru i tłuszczu. – Te wypieki charakteryzuje się delikatnym smakiem i są dużo szybciej trawione przez ludzki organizm, niż pieczywo żytnie – zauważa M. Andruszkiewicz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Żytnie pieczywo, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z mąki żytniej lub z niewielkim dodatkiem mąki pszennej (do 10%). Ciasto wytwarzane jest na zakwasie z ewentualnym dodatkiem drożdży. W zależności od typu użytej mąki żytniej wyróżniamy pieczywo żytnie razowe (z mąki żytniej typ 2000), sitkowe (z mąki żytniej sitkowej, mąka żytnia typ 1400) oraz żytnie pytlowe, które jest wypiekane z mąki żytniej pytlowej (mąka żytnia typ 720).
– Biorąc pod uwagę wyniki badań (z których wynika, że pieczywo żytnie, żytnio-razowe, czy produkowane na bazie mąki z grubego przemiału jest zdrowsze i bardziej wartościowe) staramy się takie właśnie produkty wprowadzać do sprzedaży w naszych punktach. Efektem naszej wieloletniej pracy są chleby z wysoką zawartością mąki żytniej razowej z dodatkiem ziaren słonecznika, siemienia lnianego, płatków owsianych, otrębów pszennych czy też chleb wyprodukowany w 100 proc. z mąki żytniej bez dodatku drożdży. Takie chleby są zaliczane do produktów prozdrowotnych, ze względu na swój niski indeks glikemiczny, a także niską kaloryczność. W pieczywie z dużym dodatkiem mąki żytniej znajdziemy również tak deficytowy pierwiastek, jakim jest kwas foliowy oraz witaminy z grupy B – podkreśla T. Kurzyca.

Marianna Andruszkiewicz zwraca natomiast uwagę na walory pieczywa produkowanego na naturalnym zakwasie piekarskim. – Zakwas stanowi mieszaninę mąki żytniej i wody, poddawanej procesowi naturalnej fermentacji, podczas której bakterie kwasu mlekowego wytwarzają kwasy organiczne, wśród których dominują kwas mlekowy i octowy, wpływając korzystnie na smak i aromat pieczywa. Podczas fermentacji bakterie kwasu mlekowego wytwarzają substancje o charakterze antybakteryjnym i antypleśniowym, które eliminują konieczność stosowania podczas tradycyjnej produkcji pieczywa chemicznych konserwantów, nie zawsze obojętnych dla zdrowia człowieka. Pieczywo na naturalnym zakwasie dłużej zachowuje świeżość – mówi.